Гъби Шийтаке

Включването на Шийтаке в ежедневното ни меню – здраве и дълголетие за нас и цялото ни семейство..Тук е мястото да Ви предоставим подробна информация за витамините и минералите, които съдържат и как те подобряват функционирането на организма ни.

Процентното съдържание на медта в гъбите е забележително. Наред с многото си функции, медта съдейства за образуването на хемоглобина, червените кръвни клетки и костната тъкан. В тялото, минералът поддържа необходимото равновесие с количествата цинк и витамин С, при образуването на белтъка еластин, който придава еластичността на кожата. Медта участва и в процесите: производство на енергия, оцветяване на косата, оздравяване на рани, оцветяване на кожата и в придаването на вкусова сетивност. Необходима е и за поддържане здравето на ставите и на нервните клетки. 
Следващия елемент в гъбата, с не малко процентно съдържание е селенът. Той е микроминерал, който е необходимо да се приема чрез храната всекидневно. Подпомага  щитовидната жлеза и предотвратява ракови заболявания. Доказано е, че селенът индуцира ДНК възстановяването и синтеза в увредените клетки, за да възпрепятства разпространението на ракови клетки, както и да предизвика тяхната апоптоза /цикъл на самостоятелно разрушаване, при който тялото премахва анормалните клетки/. Селенът си взаимодейства и с много протеини, включително и с глутатион пероксидазата, който е особено важен за защитата от ракови заболявания. 

 

 Гъби Шийтаке

Гъбата Шийтаке е изключително богата на витамини от групата Б, като рядко може да се наблюдава такава съвкупност в един продукт. Най- голямо място, в състава си, тя е отредила на изключителния по свойства витамин Б2. Той е известен като – рибофлан – особено важен за правилното функциониране на организма ни. Понеже е водноразтворим (излишните количества от тялото се изхвърлят с водата), трябва да си го набавяме всеки ден. Витамин Б2 участва в производството на червени кръвни телца и по този начин съдейства за движението на кислородните молекули в кръвта, засилва функциите на имунната система и помага на организма в борбата с различните болести и вируси. Заедно с други вещества подпомага усвояването на белтъчините и на енергията отделени при разграждането на въглехидратите. Витамин Б2 има значение за растежа и развитието на организма, както и за производствените му функции. Не на последно място поддържа кожата и косата здрава, а ноктите твърди. Трябва задължително да отбележим, че рибофланът, увеличава нивото на усвояване на желязото в организма, като това го прави много полезен за хора с желязодефицитна анемия. Витамин Б2 подпомага храносмилането и подобрява функционирането на нервната система. Този витамин е особено подходящ и за противодействието за развитие на глаукома.

 

 

 

BioWay

Ниацин, или така наречения витамин (Б3) – изключително важен за нашето емоционално здраве. От голямо значение е за процеса на производството на енергия, вземайки активно участие в метаболизма и синтеза на мазнини и въглехидрати. Б3 се грижи за нормалното функциониране на храносмилателните органи, кожата, както и синтеза на някои полови хормони (тестостерон, естроген, инсулин). Но може би най-важната му задача е да се грижи за емоционалната стабилност. Последните проучвания са довели до открития, според които Б3, може да увеличи способността на имунната система, да се бори успешно със сериозни бактериални инфекции. 

ВАЖНО: Ниацинът не се препоръчва за хора с тежки чернодробни заболявания.

 

Холин, витамин (Б4) – той е необходим за здравето на черния дроб, намалява увреждането му, вследствие на хепатит. Б4 намалява холестерола, оказва антисклеротично действие. Добра профилактика е срещу артеросклероза, подобрява, сърдечната дейност, незаменим е в лечението на болестта на Алцхаймер.

 

 

 

Гъби Шийтаке

 

Витамин (Б6) – Според Дий Санкуист, дипломирана диетоложка и говорител на Американската диетоложка асоциация, витамин Б6 помага на голяма част от системите в човешкото тяло, да функционират – в това число кардиоваскуларната, храносмилателната, имунната, мускулната и нервната система. В6 е необходим за правилното развитие и функциониране на мозъка, както и за производството на хормоните серотонин и норепинефрин, които засягат настроението на човека. Витаминът също така помага на тялото за създаване на мелатонин, който отговаря за регулацията на биологичния часовник. 

Фолиева киселина – наричана още винамин Б9,  помага на клетките да се размножават. Необходима е за образуването на плацентата и за изграждането на костния мозък на ембриона.  Витаминът оказва и положително въздействие върху организма на бъдещата майка – тонизира и намалява нивото на стресовите хормони. Образуването на нови, здрави клетки с участието на фолиевата киселина е процес от особена важност за сърдечната дейност, възстановяването на кожата, растежа на ноктите и косата. Особено полезен е за жени, склонни към анемия. Тъй като организмът не произвежда витамина, той трябва да се набавя най-вече чрез храна или под формата на таблетки.

 

 

 

 

Гъби Шийтаке

Манган - В организма на възрастния човек се съдържат между 12 и 20 мг манган. Най-съсредоточено е количеството на този елемент в главния мозък, черния дроб, панкреаса и бъбреците. Той спомага за правилното усвояване на витамините А, С и В1, а също и на белтъчините и липидите. Манганът ускорява мускулните рефлекси, предотвратява появата на остеопороза и отстранява умората. Този елемент спомага и за заздравяването на хрущялните тъкани, стимулира процесите на растеж и развитие на организма и предпазва черния дроб от затлъстяване.

Цинкът е важен регулатор на множество генетични дейности. Подпомага за баланса на кръвната захар и метаболитната степен, както и за поддържане на имунната функция - много видове имунни клетки зависят от цинка за оптималното си функциониране. Първоначалните симптоми на дефицит на цинк в тялото включват загуба на обоняние и вкус, загуба на апетит, трудно и бавно заздравяване на рани и поява на бели петна по ноктите. С утежняването на състоянието може да се стигне до депресия, акне, псориазис, дерматит, нощна слепота, при децата - забавен растеж.

 

 

 

Shiitake natural on log

 

И сега е редно да отделим по-голямо внимание на основното вещество в гъбата Шийтаке – полизахаридът – лентинан. Той  се отличава с ярко изразени лечебни качества при злокачествени заболявания, по време и след химиотерапия и лъчетерапия. Лентинанът, който се намира в състава на гъбата Шийтаке, е модератор на биологичната реакция, която засилва действието на имунната система срещу рака, подобрява действието на макрофагите и Т-лимфоцитите. Съответно увеличава производството на интерлевикин-1, веществото, което директно се бори срещу злокачествените агенти. Лентинанът модифицира клетките, така че те да се противопоставят на колонизацията и разпространението на раковите клетки в белите дробове.

През 1969г, изследователи от National Canter Research Institute в Токио, открили съединението, което нарекли – лентинан. Те доказали, че гъбите отглеждани на трупи имат по-високо съдържание на лентинан от гъбите отглеждани върху други видове органични материали. Лентинанът е препарат, който спада към групата на имуностимулантите, спомага за производството на определен тип бели кръвни клетки. Има противотуморно действие и се прилага като съпътстваща терапия на раково болни и страдащи от доброкачествени тумори на храносмилателните органи, черния дроб, белите дробове, яйчниците и левкемия.

Перфектността на Шийтаке е нарушена само от органични съединения наречени пурини. Те са естествени съединения, които обичайно  се срещат в растенията и в организма на животните и хората. При някои хора, чуствителни към пурините, могат да се появят здравословни проблеми, тъй като при разграждането си могат да образуват пикочна киселина.  Две от основните болести, при които не се препоръчва употребата на Шийтаке, са подаграта и камъни в бъбреците.

 

 

Тази статия не цели научен анализ по химичния състав на Шийтаке. Тя разгръща поетапно ползите от тези чудодейни малки лечители, като ни дава нужната информация, за да включим Шийтаке в ежедневното си меню, защото  Шийтаке е еквивалент на здраве.